ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ

Το Γυμνάσιο Καλυθιών ανήκει στο Δίκτυο των  Οικολογικών  Σχολείων και φέτος έγινε μια μεγάλη προσπάθεια να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές και τις μαθήτριες μας σε θέματα που αφορούν το περιβάλλον. Το σχολείο μας λειτούργησε για την ευρύτερη κοινωνία  ως χώρος συγκέντρωσης ανακυκλώσιμων υλικών, όπως χαρτί, ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές, μπαταρίες, μελανοδοχεία, πλαστικά και γυάλινα μπουκάλια και μεταλλικά κουτάκια. Συνολικά συγκεντρώθηκαν πολύ μεγάλες ποσότητες απο το κάθε υλικό και προωθήθηκαν σταδιακά για ανακύκλωση.  Ταυτόχρονα, λειτούργησε εργαστήριο κατασκευών από υλικά που συνήθως καταλήγουν στα σκουπίδια. Ελπίζουμε οι μαθητές μας να συνεχίσουν να προσπαθούν για ένα καλύτερο αύριο....

Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ