ΔΕΝΔΡΟΦΥΤΕΥΣΗ

Στα πλαίσια των δυο προγραμμάτων "οικολογικό σχολείο" των δραστηριοτήτων της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και "Καλλιπάτειρα" του Γραφείου Φυσικής Αγωγής, στα οποία συμμετείχε πρόπερσι και το Γυμνάσιο Καλυθιών, οργάνωσε δενδροφύτευση στον προαύλιο χώρο σε συνεργασία των μαθητών, του εκπαιδευτικού προσωπικού, του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων, της υπηρεσίας πρασίνου του Δήμου Καλλιθέας  και της Σχολικής Επιτροπής. Στόχος ήταν να αναπτυχθεί οικολογική συνείδηση στους μαθητές και τις μαθήτριες αλλά και να γίνει ομορφότερος ο εξωτερικός χώρος του γυμνασίου. Φυτεύτηκαν συνολικά 250 δένδρα, ένα για κάθε μαθητή, τα οποία φέρουν τα ονόματά τους. Έτσι κάθε παιδί θα φροντίζει -κατά το δυνατόν -το δένδρο που φύτεψε, ώστε να μεγαλώσει χωρίς απρόοπτα.

ΔΕΝΔΡΟΦΥΤΕΥΣΗ

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ  ► ► ►